torek, 25. november 2014

V PB tudi pojemo

Nekaj časa nazaj sem opisovala kaj vse počnemo v PB. Pozabila pa sem, na zame osebno, pomemben sklop.

V času podaljšanega bivanja namreč tudi POJEMO.



Glasba je pomemben del mojega življenja. Ko sem bila majhna sem obiskovala glasbeno šolo (igram kitaro) in sem pela v raznih otroških in mladinskih zborih. Sedaj moje zanimanje ni nič manjše. Poleg kitare poprimem tudi za klavir, flavto … Še vedno pojem v zborih, enega celo vodim.



In glede na vse to? Kako ne vključit in približat glasbe učencem v času PB.
Ko ni več naloge in je zunaj grdo vreme …. se posedemo v krog … poprimemo za instrumenti in pojemo, igramo … se zabavamo.



Pesmice so obarvane predvsem glede na letni čas oz. se navezujejo na tematski sklop tistega meseca (jesen, prazniki, pust, pomlad …).



V času PB smo vadili in se pripravljali na različne nastope ali pa smo enostavno si krajšali čas s petjem.

Vaša



nedelja, 23. november 2014

Otroci na oder!

Dobrih štirinajst dni nazaj sem se udeležila seminarju »Odrska umetnost za ranljive skupine«. Čudovit dvodnevni seminar, na katerem sem spoznala in doživela veliko novega.

Zakaj vam šele sedaj omenjam ta seminar je pa predvsem naključje oz. niti ne. Pred nami je namreč čas, priprav na razne božično-novoletne predstave in nastope. Tako v vrtcih kot v šolah se že zbira material, išče se ideje in javljajo se režiserji, vodje, nastopajoči …



In kaj se išče? Išče se stare že stokrat zapete skladbe, stare že poznane igre, pesmi in besedila. Vse že slišano, vse že poznano – varno! – in za nobenega ne preveč naporno. Učenci se bodo stvari naučili na pamet, svoje bodo verjetno dokaj solidno opravili, starši bodo ponosni, učiteljice se bodo oddahnile in ravnatelj bo vzneseno vsem voščil prelepe praznike.

In kdo se bo kaj iz česa naučil? Učenci?

Učenci se bodo navadili pesmico na pamet zrecitirat pred nekaj sto gledalci. Ne bodo točno vedeli kaj so govorili, še manj pa kakšen je bil namen.
Stvar bi dobila drugo vrednost, če bi učencem dali možnosti in čas, da svoje ideje, svoja mnenja, svoja čustva dajo na plan. Da bi jih odprli vrata domišljije, jim ponudili roko da prikažejo svoj svet in jim dali možnost, da nas oni česa naučijo.

Zakaj bi recitirali že znane pesmi o zimi in praznikih, če imamo v razredu najmanj 25 pesnikov, ki lahko napišejo čudovite pesmi o tem kako oni vidijo zimo, praznike …

V razredu imamo plesalce, igralce, umetnike … ki samo čakajo da jim damo možnost, da pokažejo svoje talente.

(Kam to pelje? Zakaj vse to?)

Na seminarju, katerega glaven naslov je bil »Ustvarjalni procesi v sistemu vzgoje in izobraževanja ter socialnem varstvu«, so poudarili ravno te – ustvarjalne procese in domišljijo v interakciji z odrom.

Spoznali smo "pripravo" skupine, njeno povezovanje in ustvarjanje skupnosti, ki kasneje sestavi samo odrsko uprizoritev.
Kasneje pa smo dramatizacijo povezali z reševanjem konfliktov in spopadanjem z našimi problemi.

Sama sem odkrila, da igre tipa »igra vlog«, lahko preidejo v pravo dramsko igro. Dramska igra, ki na realen način prikaže naše življenje, ni samo igra, je učenje. Dramatizacija je lahko učinkovit način učenja o nas, o družbi, o drugih.

Zakaj bi potem v šoli dramatizirali samo namišljene zgodbe, pravljice, … Zakaj ne vključit socialnega učenja? Učenja reševanja konfliktov? 




Učence bi tako opremili z orodji, ki bi jih v življenju nujno potrebujejo. In če bi na oder postavili dramsko igro o nesprejemanju tujcev, drugačnosti, izključevanju (katerega vedenje se največkrat učenci naučijo doma) bi se iz tega veliko naučili tudi naši gledalci (starši).

Zakaj torej še vedno igramo Rdečo kapico? A ne bi raje igrali igre o mali Erzi, katera je doma vsak večer pretepena in v šoli osamljena? Srečen konec imata na koncu vendar obe.

Če koga srbijo prsti. Pa bi imel idejo o krožku. Spodaj nekaj povezav. Mogoče pa pride komu prav. 


(Čudovita stran s socialnimi igrami, ki nas vodijo od oblikovanja skupine do same dramske igre.)

(Zbirka dramaskih iger, za vse starosti, za vse dramske zasedbe (šolske, obšolske ...), na razične teme-zgodbe ...)

(Kako naj sam napišem dramsko igro?)


Vaša

ponedeljek, 17. november 2014

Božično-novoletne delavnice

November gre počasi h koncu in osebno mislim, da je že čas da zberemo ideje in preiščemo material za praznične delavnice.

Lanske izdelke si lahko ogledate TU!

Za letos sem pa našla te zanimive ideje, ki vam mogoče pridejo prav.






IMG 2094 719455 How To Make Macaroni Snowflakes

"Strorži na 1oo in 1 način"


Vaša











torek, 11. november 2014

Matematika kot se šika

Kot obljubljeno danes malo matematike. Nekaj idej, ki sem jih našla na internetu sem že dodala v mojo zbirko matematičnih nalog, nekaj pa vam jih za enkrat samo predstavim. Mogoče sledi izdelava v naslednjih dneh.

Prvi delovni list je namenjen učencem drugega razreda ob obravnavanju števil do 100. Učenci ob delovnem listu potrebujejo še dve igralni kocki. Učenec kocki vrže in števili prepiše v tabelo. V drugem stolpcu število nariše, v tretjem pa sestavi v računu.



Tu bi dodala še nekaj idej, kako učencem drugega razreda olajšamo učenje števil do 100.




Drugi delovni list je namenjen učencem prvega razreda, utrjevanje računanja do 10. Učenci izrežejo račune in jih prilepijo pod pravilen rezultat.



Tu spodaj pa še nekaj idej za učence prvega razreda.





Zadnja ideja pa za učence tretjega razreda, za učenje poštevanke.


To je za danes vse. Upam, da vam kaj pride prav. Osebno se mi zdijo zanimive predvsem številke s smešnimi rokami in zapestnice za učenje poštevanke.


Vaša 

torek, 4. november 2014

Beremo, pišemo, pišemo, beremo ...

Branje je vedno vroča tema. Tik za njim pa je pisanje. Prva triada je polna vaj – pisanja, branja, narekov … Prebrskala sem malo moje delovne liste in našla še nekaj neobjavljenega.

Prvi tip naloge je utrjevanje in preverjanje prebranega.
Učenci dobijo glavni delovni list ter prilogo. Iz priloge izrežejo pravokotnike z besedami. Besede preberejo in jih razvrstijo. Tiste, ki so smiselne gredo v prostor »prave besede«, nesmiselne pa v »izmišljene besede«. Učenci se zabavajo, berejo, režejo in lepijo, se igrajo in učijo. Kaj želimo več?




Druga naloga zajema natančno branje, opazovanje in pisanje oz. prepisovanje.

Učenci dobijo delovni list. Na listu so predstavljene besede, pod njimi pa te iste, vendar z manjkajočimi črkami oz. prazen prostor na katero celotno besedo prepišejo.



Pod tretjo nalogo spadata dva delovna lista. Gre namreč za isto nalogo predstavljeno z dvema možnostma.

Prva možnost je delovni list z večjo pobarvanko. Pod risbo pa navodila kako jo pobarvat. Takšne naloge sem delila kot dopolnilo težjim nalogam, bile so v sprostitev – vendar so med tem urili branje z razumevanjem.



Druga možnost pa je več manjših risb z lastnim navodilom oz opisom kakšne barve je predmet oz. lik.
Ta slednja je tudi nekoliko lažja. Predvsem za učence, ki se težje skoncentrirajo oz. težje sledijo daljšim navodilom.



Tako, za danes je torej vse. Naslednjič pa zopet kaj matematike.

Bliža se tudi december, obljubim da se oglasim z zimskimi ustvarjalnimi idejami.


Vaša rožnata učiteljica Martina.